Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americká vojenská vyznamenání

2. 1. 2009

V tomto článku vám chci stručně popsat nejvýznamnější a nejznámější americká především druho-válečná vyznamenání. Tento článek se jimi opravdu nebude zabývat do hloubky a budou tu opravdu jen ty nejdůležitější a nejznámější. Začneme tím nezvyšším a neznámějším a tím je: 


Medal of Honor – Řád Cti

ObrazekNejvyšší americké válečné vyznamenání. Založen Kongresem USA v roce 1861. Může být uděleno jen členům ozbrojených sil USA, bez rozdílu hodnosti. Uděluje jej prezident jménem Kongresu. Vyznamenání se uděluje za udatnost nad rámec povinností, nasazení vlastního života, v akci v kontaktu s nepřítelem. Nositelé tohoto vyznamenání mohou na základě žádosti pobírat celoživotní měsíční rentu $200. Má 3 verze a to pro US Army, US Navy a USAF. Je to vyznamenání nošené kolem krku.

Naposledy jím byl vyznamenán poručík Michael Murphy za jeho obětavost během akce SEALs v Afghánistánu 28. června 2005, byl po něm pojmenován torpédoborec USS Michael Murphy. Na obrázku od leva: pro letectvo, armádu a námořnictvo a námořní pěchotu.


Záslužná legie

ObrazekAmerická Záslužné Legie (Legion of Merit), která vznikla za II. světové války z potřeby vyznamenávat spojenecké velitele něčím, co by alespoň trochu připomínalo řád. Americká republikánská tradice totiž takovou ošklivost vylučovala. Zajímavé je, že ani pak se v názvu neobjevuje slovo "řád". Autoři se inspirovali francouzskou Čestnou legií, jen v ploše je 13 hvězdiček původních severoamerických států. Řád má čtyři stupně, od velkokomandéra (pro hlavy států a vlád), přes komandéra (tak asi úroveň náčelníka štábu), důstojník (generálové a admirálové), legionář (ostatní). Byla několikrát udělena i příslušníkům amerických ozbrojených sil. Je to vyznamenání nošené kolem krku. Na obrázku je třída "Legionář. 


Meritorious Service Medal

ObrazekMeritorious Service Medal(Medaile zasloužilé služby) vzniknula 20.3.1969 a je udělována příslušníkům ozbrojených sil USA, kteří se mimořádně vyznamenali v nebojových akcích. Obrázek je nalevo.


Purple Heart- Purpurové srdce

ObrazekVyznamenání ustanoveno 22.2.1932 k dvoustému výročí narození G. Washingtona. Původně udělováno zpětně za zranění utrpěná v 1. sv.válce. V září 1942 bylo rozhodnuto udělovat toto vyznamenání vojenskému personálu za smrt nebo zranění způsobené nepřítelem. Obrázek je vpravo.


Navy Gross - Námořní kříž

ObrazekNámořní kříž(Navy Gross) vznikl oficiálně 4. únor 1919 a je udělován příslušníkům ozbrojených sil sloužících u US Navy(Námořnictvo) nebo US Marine Corps(Námořní pěchota) za mimořádnou odvahu, za kterou nebyl dotyčný navržen na Medal of Honor. Obrázek je vlevo.


Distinguished Service Cross

ObrazekDistinguished Service Cross(kříž za významnou službu) je armádní vyznamenání udělované od roku 1918 za mimořádné vojenské zásluhy, za které nebyl dotyčný navržen na Medal of Honor. Poprvé udělen prezidentem W. Wilsonem veliteli expedičních sil v 1. svět. válce - gen. J. J. Pershingovi. Je to armádní alternativa k Námořnímu kříži. Obrázek je napravo.


Distinguished Flying cross

ObrazekDistinguished Flying Cross (Záslužný letecký kříž) je udílený od roku 1918 vojákovi (letci), který se během služby v ozbrojených silách USA vyznamenal hrdinstvím, či mimořádným činem létání. Vykonání tohoto skutku musí byť výjimečné, aby letce jednoznačně oddělilo od skutků v normálních situacích. Vyznamenaní je z bronzu a je udělené za konkrétny výjimečný skutek, ne v souvislosti s nějakou větší operací. Obrázek je nalevo


Soldier's Medal – Medaile vojáka

ObrazekThe Soldier's Medal (medaile vojáka) je udělována osobám ozbrojených sil Spojených států, nebo spřáteleným zemín, které spolupracují s armádou USA, za činy statečnosti na stejné úrovni jako Distinguished Flying Cross, ozbrojený střet s nepřítelem není podmínkou. Okolnosti musí zahrnovat osobní riziko, nebo nebezpečí, nebo dobrovolné riskování života. Obrázek je napravo(bohužel to není fotka).


Ostatní

Dále jsou také medaile za významnou službu (Distinguished Service) pro Armádu, Námořnictvo, Letectvo(až od 1960) a Pobřežní stráž. Dále medaile podle oblastí např. Barma, Čína, Severní Afrika a Středomoří, Evropa, pak také Stříbrná a Bronzová hvězda, atd…

Autor: Kolomaznik

Zdroj: Forum.valka.cz, anglická wikipedie