Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vesailleská smlouva a rozdělení německa

7. 7. 2008

   Vesailleská smlouva je pokračováním jednání započatého při podpisu míru v Compiègnském lese. Smlouva mimo jiné nutila přijmout Německo odpovědnost za rozpoutání války.

   Versailleská smlouva a systé mna ní založený tu byl, proto jelikož válka stála život 10 milionů lidí a dalšch 20 milionů bylo zraněno.Tyto a další hmotné i nehmotné ztráty nepředstavitelných rozměrů nutily státy Dohody vytvořit něco zrovna takovéto. Jak později čas ukáže tak svět pozná, že to není zrovna nejlepší řešení.

   Důsledek? zánik 4 významných monarchií: ruské, habsburské, německé a osmanské. Byla vytvořena Společnost národů, jejímž jedním z mnoha porblémů byla neučást USA.

   Přístup Dohodových mocností USA,Británie a Francie k Německu byl jednoduše takovýto: USA - smířlivější, VB - ,,neutrálnější,, , Francie - nejtvrdší. Vlastně jen díky US presidentovy Wilsonovy nebylo celé západní Německo rozkrájeno na kusy!

   Německo bylo označeno za viníka války a muselo toto přijmout. Bylo nuceno se vzdát všec kolonií(a protektorátů), které si mezi sebo urzodělily tyto mocnosti Dohody: Velká Británie, Francie, Japonsko, Belgie a Jihoafrická unie. Británie svěřila správu své kolonie Papua a německé kolonie Nová Guinea Austrálii. Novému Zélandu svěřila Británie západní část soustrový Samoa.

   Ješte strašlivější něž ztráta kolonií bylo pro němce, že v důsledcích poválečných smluv ztratily mnoho domácích územích. Hlavně tyto území.

Obrazek

1 - Alsasko - Lotrinsko

2 - Vesnice Eupen a Malmedy

3 - Severní Šlešvicko

4 - Západní Prusko a Pozňasko

5 - Město Gdanšk

6 - Oblast Klajpedy (Memel)

7 - Východní část Horního Slezska

8 - Hlučínsko

9 - Sárská uhelná pánev

x - Okupovaný lev ýbřeh Rýna

y - 50 km Demilitarizované pásmo na pravém břehu Rýna

   Němci tedy ztratily 1/3 území, 10% obyvateůstva, všechny kolonie a to přirozeně těžce nesly. Podle mě si těmito tvrdými poždavky Francie kompenzovala svou porážk uz roku 1871. Toto ovšem zákonitě muselo vést k neschodám  a příležitost pro nacismus.

Názor: Kromě slov v celém článku byla V. smlouva nespravedlivá především k Německu

Autor: Kolomaznik

Zdroj: Dějepis na dlani, cs.wikipedia, druhá světová válka den po dni 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

DIK

(TheBandit, 10. 4. 2012 17:04)

tento clanok pomohol diks :)