Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neville Chamberlain

5. 4. 2008

Neville Chamberlain byl v letech 1937 - 1940 britský konverzativní premier ,jeho jméno je v podvědomí většiny i nás spojeno právě s politikou appeasementu, kterou praktikoval vůči Adolfu Hitlerovy. Byl vůdcem konverzativní strany až do doby dokud mu to jeho zdraví dovolovalo.

ObrazekNeville Arthur Chamberlain se narodil 18.března 1869 v Birminghamu. Byl synem Josepha Chamberlaina, který byl konverzativní politik a také v jeden čas minist obchodu a kolonií, jeho starší bratr byl Austin Chamberlain nositel Nobelovy ceny míru. Roku 1911 byl zvolen do městské rady v Birminghamu. Od 1918 až do smrti působyl jako poslanec za okrsek města Birmingham. V letech 1931 - 1937 působyl ve funkci minista financí. V roce 1935 podpořil sankce proti Itálii. V  květnu roku 1937 nahradil Stanleye Baldwina na postu ministerského předsedy.

Jako odplrce eevropské kolektivní bezpečnosti, zastával politiku appesementu. Kvůli Hitlerovy dokonce překonal svůj strach z letadel a přiletěl mu do Mnichova  29.září 1938 podepsat odstoupení našeho(cs.) pohraničí. Po svém příletu do Británie prohlásil tuto slavnou větu:,,Přinesl jsem vám mír.,,

Mír tím sice prodloužil, ale válce nezabránil a proto po přepadení Belgie, Nizozemska a Lucemburska 10.května 1940 rezignoval na post premiera. Až do své smrti podpororval Winstona Churchila.

Zemřel 9.listopadu 1940 na rakovinu žaludku.

Zdroj: Český rozhlas-témata-historie, Wikipedie

 

Náhledy fotografií ze složky Osobnosti Spojeného království a Commonwealtu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář