Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josif Stalin

19. 5. 2008

Josif Stalin byl  diktátorem a faktickým vládcem v Sovětském svazu od r. 1924 do r. 1953. Během jeho vlády přišlo o život nespočet obyvatel SSSR  v rámci jeho teroru a také během války za jejímž rozpoutání nese s A. Hitlerem ,hlavní, vinu. 

ObrazekJosif Vissarionovič Džugasvili známí jako Stalin(muž z ocele) nebo Koba(vyznamenaný) se narodil 18.prosince 1878 v Gruzínském městě Gori. Jeho otec byl obuvníkem a nejspíše také velkým ,pijan, a jeho matka byla pravoslavná křestanka a ta chtěla mít ze syna kněze, proto nastoupil mladý(16) Stalin(v té době se tak nejmenoval) na pravoslavný seminář. Z něhož byl tři roky na to vyloučen podle něho prý za propagaci marxismu, ale zdřejmě, proto že se nedostavil ke zkouškám.

V roce(nebo od roku) 1900 což bylo v jeho 22 letech byl  hledán carskou policií jako Velmi nebezpečný zločinec. V techto i následujích letech podporoval marxismus a proto také pobýval čas na sibiři, dále pak v Tbilisi a Baku. Později byl zatčen, aby pak mohl uprchnout apokračovat v činnosti revolucionáře...

V roce 1905 se setkal s Leninem na Konferenci ve Finsku. V této době se oženil s Jekatěrinou Svanidzeovou, která zemřela v roce 1907. V tomto roce s esoukromě setkal s Leninem v Berlíně. jeho následné období do říjnové revoluce zde neuvádíme(to long).

Po převzení moci bolševiky během, Velké říjnové socialistické revoluce, se stal komisařem v Leninově vládě. Byl vyslá na frontu pomáhat straně tam a to do Carycinu(Volgograd). V této době se znovu oženil. Ten měl bránit a vzhldem k jeho silám bylo jasné že se mu toto podaří, ikdyž se s Vorošilovem k neúspěchu velmi přiblížily. V roce 1920 bylo překvapivě přejmenováno město podle ,statečného obránce, na Stalingrad.

Při sovětsko-polské válce 1920 když se soudruhům ukázala možnost po smetení polska se spojit se soudruhy v madarsku, německu a francii jen asi nebyl reálně porvdeditelný, nicméně právě díky Stalinovy se to nekonalo. V této válce díky Stalinově seběvědomí zemřeli další muži, jen proto aby se zvedla jeho prestiž.

Stal se znovu generálním tajemníkem strany. V tuto dobu se už projevuje jeho krutost a u žsi  to uvědomuje i Lenin, který krátce před svou smrtí v roce 1924 napsal do závěti: Soudruh Stalin jako generální tajemník soustředil ve svých rukou obrovskou moc a já si nejsem jist, že jí dokáže vždy dost obezřetně užívat… S. Stalin je příliš hrubý. Tato jeho vada … je nepřijatelná ve funkci generálního tajemníka. Proto navrhuji s. Stalina z této funkce odvolat.

Stalin tohoto překvapivě použil proti jiným, sám nabízelsvou demisi ale tu strana nepřijala. Od ted rozpoutal období čistek, které skončilo vlastně až pred válkou. nejdříve vyštval ze strany,armády a pak i ze SSSR Trockého. Potom další ,kolegy,, nebo spolupracovníky z období občanské války. Postupně si do poloviny 30.let utužil moc tak, že veškerá moc byla v jeho rukou. Za oběti mu padli i ti kteří mu pomáhali s čistkami jako Jagoda(NKVD) nebo Ježov(RA) a o 13 let později i Berija(jaká náhoda.. všichni byly za před odvoláním šéfy NKVD).

Zdroj. Wikipedie

Autor: Kolomazník

 

Náhledy fotografií ze složky Osobnosti SSSR (CCCP)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář