Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dělostřelecká tvrz Bouda

29. 6. 2009
Dělostřelecká tvrz Bouda patří k 5 stavebně dokončeným tvrzím československého předválečného opevnění. A jak jsem v úvodu napsal tak jelikož jsme jí  oba autoři stránek nedávno navštívili tak jsem se rozhodl něco málo o ní napsat...

Soubor:Boudatvrz.jpg

Nejdříve něco k poloze. Tvrz Bouda (dále jen Bouda) se nachází v Pardubickém kraji v okolí obce Těchonín od něho je vzdálena cca 3 km. trasu zde nebudu udávat si tu můžete a jistě v lepším podání najít zde, neradi bychom abyjste kvuli nám bloudily.

http://www.boudamuseum.com/kudyknam.php

Zde je tedy malá mapka oblasti:

Plánek KPO

Tvrz Bouda je také jedinou plně přístupnou veřejnosti. Součástí "Boudy" jsou objekty; K-S 21 Kazi (pěchotní srub), K-S 22 Horymír (děl. otočná výsuvná věž), K-S 22a Krok (vchodový objekt), K-S 23 Teta (pěchotní srub) a K-S 24 Libuše (pěchotní srub.

Stavba byla zahájena 19. července 1937 a stavebně dokončena byla 30. září 1938. K obraně vchodového objektu měl sloužit jeden těžký kulomet vz. 33 a 2 lehké kulomety vz. 26 z toho jeden v pancéřovém zvonu, který (na obrázku) je vystaven před vchodovým objektem. Před vchodovým objektem jsou dále 3 ks tzv. "rozsocháče" (neboli "českého ježka") a španělský jezdec vypletený ostnatým drátem.

Hlavní zbraní celé tvrze měla být dvojice 100mm děl ve výsuvné dělostřelecké věži. K vybudováné jímce pro tuto věž vede prohlídka a kokkrétně ta naše zde skončila. Prohlídla (konkrétně ta naše) zahrnovala vsutní objekt, dále 26 schodů a průchod kolem odvodnovací jímky, minových kopek, dalších uzávěru a filtrovny ke skladům a odtud dále před galerii (úzký tunel jímž jsou všechny prostory propojeny), ve které jsou však po určité vzdálenosti vybudovány výkledny pro vyhnutí se vozíkům. Galeríí jsme tedy prošly až  k prostoru kasáren, jímž jsme prošly až opět ke galerii a odtud jsme šly až ke skladům dělostřelecké munice a odtud jsme po schodech vyšli do horní části k vybudované části pro otočnou a výsuvnou dělestřeleckou věž a odtud zpět na povrch. Celé to zabralo tak cca 75 min. Na obrázku je vše popsáno.

Obrazek


Pokud byjste měli ohledně tohoto článku nějaký dotaz pište do komentářů, rádi odpovíme.

Autor: Kolomaznik
Zdroj: Kromě vlastní hlavy stránky příslušného muzea

http://www.boudamuseum.com/index.php

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super!

(OzzMan, 29. 6. 2009 18:16)

Já tam byl taky, shodou náhod i s oběma autory :-)