Bren Gun
Bren gun

Problém byl v tom, že československé kulomety používaly náboje ráže 7,92 mm, takže bylo rozhodnuto aby nový britský kulomet používal zastaralý náboj ráže 7,7 mm s náplní korditovaného prachu. Firma RSAF a Enfield Lock postavily prototyp kulometu Bren(BR znamená Brno a EN město Enfield, kde se kulomet vyráběl), který vycházel ze ZB vz. 26, 27, 30, 32 a nakonec především ze vzoru 33. Výroba začala v roce 1937 s verzí Bren Mk 1 v městě Enfield a ještě jinde po roce 1945. Do rokou 1940 bylo vyrobeno přes 30 000 kusů, ale velké množství jich bylo zanecháno u Dunkerque, takže padly do rukou Němců, kteří kulomet označili Leichte MG 138(Lehký kulomet 138).
Protiletadlové dvojče:
Kvůli velkým ztrátám materiálu byla původní konstrukce značně zjednodušena aby byla urychlena výroba. Mechanismus s odběrem plynů a příslušným závěrovým mechanismem byl zachován, stejně jako celkový výzor zbraně. Z kulometu zmizelo bubnové hledí a některé součásti příslušenství - zjednodušený kulomet Bren byl označen jako verze Mk 2. Postupem času se objevili další ještě více zjednodušené verze(Mk 3 s kratší hlavní a Mk 4 s upravenou pažbou). Kanada dokonce vyráběla verzi na náboj ráže 7,92 mm určený pro dovoz do Číny. Pro kulomet se vyrábělo mnoho složitých lafet(i protiletadlové) a doplňků(bubnový zásobník na 200 nábojů). Po válce byl kulomet pořád vyrýběn - britská armáda používala Bren i v 80.letech pod označením Bren L4A2, který střílí standartní náboje NATO ráže 7,62 mm, dále je opatřen chromováním proti snížení opotřebení hlavně a potřebu výměny hlavně při dlouhé dávce). I dnes je kulomet zařazen do výzbroje druhosledových jednotek, podpůrných jednotek a Královského námořnictva. Bren byl a je stále vynikajícím lehkým kulometem s velkou robustností a spolehlivostí.
Takticko-technické data:
verze Mk 1
Ráže: 7,7 mm
Hmotnost: 10,03 kg
Kadence: 500 ran/min.
Nabíjení: oblý zásobník na 30 nábojů ze zhora zbraně
Délka: 1156 mm
Délka hlavně: 635 mm
Video: není
Autor: Thomson
Názor: Podle mě je to jeden z nejlepších lehkých kulometů 2.světové války i když s MG 42 se nemohl rovnat skoro žádný.
Zdroj: Velká Encyklopedie Zbraně Druhé Světové Války
Komentáře
Přehled komentářů
Názor: Podle mě je to jeden z nejlepších lehkých kulometů 2.světové války i když s MG 42 se nemohl rovnat skoro žádný.
Ale mohl, kulometu MG42 se musela vyměňovat hlaveň pomocí rukavic (u ZB26 či BRENu jsi to dělal bez rukavic), ke každému MG42 byla krabice s náhradními díli a díli se nedali zaměnit s jiným kulometem než s tím ke kterému byl dodán (a ZB26 či BRENu se dali díli zaměnit s ostatními ZB26 či BRENu svích kamarádů aniž by se třeba zasek)
Můj názor
(Znalec, 11. 11. 2010 22:01)