Jdi na obsah Jdi na menu
 


BAR

14. 2. 2009

BAR


ObrazekBAR neboli Browning Automatic Rifle(Browningova automatická puška) byl lehký kulomet, který mohl střílet buď po jednom náboji nebo dávkou používaný spojenci - především USA. BAR vynalezl v roce 1917 John M. Browning, ale zařazen do výzbroje byl v roce 1918(první bojové nasazení ve Francii). Používal mechanismus s odběrem prachových plynů. Uzamčení závěru zajišťovalo výkyvné rameno, spojené se závorníkem a řízené nosičem závorníku. Rameno se v uzamčeném stavu opíralo o vybrání v pouzdru závěru. Verze M1918 neměla dvojnožku, verze M1918A1 měla umístěnou dvojnožku - objevila se až v roce 1937 a další velmi známá verze M1918A2 měla též umístěnou dvojnožku + novou opěru pažby, která zajistila větší stabilitu zbraně při střelbě. BAR byl mezi vojáky velmi oblíben  i když měl zásobník pouze na 20 nábojů což bylo poměrně málo.
File:Army Heritage Museum B.A.R..jpg

Lehký kulomet BAR byl používán od roku 1918 až do roku 1957 takže si "zabojoval" ve 2.Světové válce i v Koreji. Méně známá byla varianta modele 30 vyráběná ve Fabrique Nationale v Lutuchu(Belgie), která se vyráběla v různých rážích pro armády Belgie, Švédska, Hondurasu atd.(období před WWII). Byl vyráběn i v Polsku s ráží 7,92 mm - základní ráže byla 7,62 mm. Kořistné kulomety používali např. Sovětský Svaz, Čína, Německo a mnoho dalších. Vznikla i speciální protiletecká varianta. BAR byl velmi dobrý na podporu pěchoty. Hlavním výrobcem této zbraně bylo USA.

Obrazek

Takticko-technická data:

verze M1918A2
Ráže: 7,62 mm
Hmotnost: 8,8 kg
Kadence: 500-600 ran/min.
Nabíjení: krabicový zásobník na 20 nábojů
Délka: 1214 mm
Délka hlavně: 610 mm

Autor:
Thomson
Názor: Podle mě to byl velmi dobrý kulomet i když měl zásobník jenom na 20 nábojů.
Zdroj: Velká Encyklopedie Zbraně Druhé Světové Války

Video: není

Kolomazníkova úprava:

Tak jelikož je BAR používán jako lehký kulomet i jako (těžká) auto-puška tak mě napadlo jak by mohly vypadat 2 odlišné verze BARu. U vrchní verze(auto-puška) je zkrácená hlaveň, odstraněná dvojnožka a nosná rukojet. U kulometné verze je zvětšený zásobník na 30 nábojů a na spodku zbraně pod hlavní je přidělán kroužek pro připevnění na podstavu.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář